5 marca reprezentacja VI LO w składzie: Zuzanna Luterk (2b), Gabriela Topyłło (2a), Jakub Kuna (2c), Jakub Szkoła (2b) wzięła udział w Ogólnopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich pt. "GŁOSUJĘ = DECYDUJĘ". Wydarzenie odbyło się jednocześnie we wszystkich punktach EUROPE DIRECT w Polsce. Lubelską odsłonę debaty zorganizowały EUROPE DIRECT LUBLIN oraz EUROPE DIRECT Lublin WYSPA.

Drużyny zmierzyły się z tezą "Twój głos ma wpływ na przyszłość Unii Europejskiej". Emocjonującej debacie przysłuchiwało się jury w składzie: dr Maria Mazur, prof. WSPA - Rektor WSPA, dr Grzegorz Gil - adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS oraz Piotr Majchrzak - Konsul Honorowy Republiki Austrii w Lublinie. Na widowni w auli WSPiA w Lublinie zasiedli uczniowie i uczennice z klasy 2b.

Dlaczego ten format debaty jest często wybierany do prowadzenia dyskusji, pomimo wysokiej skali trudności? Odpowiedź wydaje się oczywista. Debata oksfordzka uczy logicznego rozumowania, precyzyjnego formułowania i wyrażania myśli oraz słuchania ze zrozumieniem. Poszerza horyzonty poznawcze, dzięki czemu młodzi ludzie nabywają i rozwijają kompetencje kluczowe i kompetencje przyszłości. Debatująca młodzież rozwija również tzw. soft skills, które stają się coraz bardziej pożądane na rynku pracy.