Spotkania z historią

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

images/slider/6/s12.jpg

W dniu 10 maja klasa 2C w ramach lekcji historii uczestniczyła w zajęciach muzealnych na terenie szkoły. Pani Mirella Rusek-Pora zaprezentowała działalność tworzącego się w Lublinie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Ważną częścią zajęć aktywizującą uczniów była praca w grupach. Uczestnicy spotkania mieli za zadanie opisać przedmiot ze zbiorów muzeum, wyjaśnić jego funkcję oraz co najważniejsze określić, jaka historia została w nim zapisana. Były to: dowód osobisty, opakowanie po słodyczach, obraz, opakowanie po ozdobach choinkowych. Zajęcia okazały się doskonałym sposobem na poznanie warsztatu pracy muzealnika i specyfiki działalności tej nowej placówki kulturalnej na mapie naszego miasta.

W tym roku, 27 grudnia, po raz pierwszy obchodzimy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto zostało ustanowione, jak głosi ustawa: „w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej”.
Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. i miało na celu przejęcie przez Polaków kontroli nad Wielkopolską, należącą od rozbiorów do Niemiec. Zwycięskie walki zakończył rozejm w lutym 1919 r., a potwierdzeniem sukcesu Polaków było zatwierdzenie w czerwcu 1919 r. w trakcie wersalskim przyłączenia Wielkopolski do odzyskującej niepodległość Rzeczypospolitej.

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.