Aktualności

images/slider/malarki.jpg

Dnia 20 września klasa Ic pod opieką wychowawcy wzięła udział w projekcie „Matematyka dla każdego”, organizowanym przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.

W ramach tego wydarzenia klasa wysłuchała dwóch wykładów „Matematyka Wyborcza” i „Archimedes, Nagroda Nobla i milion dolarów” przygotowanych przez dr. Krzysztofa Ciesielskiego - polskiego matematyka, pracownika Katedry Równań Różniczkowych Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Młodzież podczas wykładu „Matematyka Wyborcza” miała okazję dowiedzieć się między innym: jak przeliczane są głosy wyborców oddane na kandydatów do Sejmu, jak obsadzane są mandaty oraz czy ordynacja nazywana proporcjonalną jest naprawdę proporcjonalna? Wykład „Archimedes, Nagroda Nobla i milion dolarów” przybliżył młodzieży postać Archimedesa, który za swoje najważniejsze osiągnięcia uważał pewne dokonania z liczbą π (Pi) i jaki jest związek z tym, że za osiągnięcia w matematyce co prawda nie przyznaje się Nagrody Nobla, ale jednak istnieje pewne wyróżnienie, które dla matematyków ma taką samą rangę, jak dla fizyków Nagroda Nobla...

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.