Biblioteka - archiwum

Jeden z najwybitniejszych polskich prozaików, najszerzej tłumaczony polski autor, wybitny mieszkaniec Krakowa został uhonorowany ustawą Sejmu RP ustanawiającą rok 2021 Rokiem Lema. Nie mogło być lepszego powodu, by to właśnie Lem został literackim patronem nadchodzącego roku – 12 września będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin autora „Solaris”. Więcej można dowiedzieć się pod linkami:

W szkole czuć już świąteczną atmosferę, najbardziej w bibliotece, bo tu bije serce szkoły. Tu dzieją się cuda, tu książki w oczekiwaniu na Was ułożyły się w choinki. Na nich czekają na Was prezenty: lektury, powieści, kryminały, tomiki wierszy. Sporo innych niespodzianek zaskoczy Was po powrocie do szkoły.

UWAGA UCZNIOWIE!

Jeżeli chcecie oddać lub wypożyczyć książki to jest taka możliwość we wtorki i czwartki w godzinach 10- 11. Oczywiście pamiętajcie o zachowaniu wszystkich wymogów sanitarnych. W razie pytań proszę kontaktować się przez dziennik elektroniczny.

Małgorzata Fronczek

Nasza biblioteka szkolna włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. To październikowe święto, ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r., obchodzone było przez jeden dzień, a od 2008 r. – przez cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach obchodów MMBS zapraszamy uczniów do aktywnego uczestnictwa w akcjach organizowanych przez nauczycieli-bibliotekarzy i do odwiedzania biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów. Bibliotekarz pomoże, bibliotekarz zachęci – pod tym hasłem zapraszamy do spotkań z nauczycielami-bibliotekarzami w bibliotece szkolnej, gdzie możecie przez cały rok szkolny rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze.

Rozpoczyna się właśnie Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta.

Więcej o tym można przeczytać na stronie http://herbertiada.pl/ .

W ramach tego wydarzenia w naszej szkole obchodzimy Miesiąc Pamięci o Zbigniewie Herbercie. Zapraszamy do zapoznania się z twórczością poety, polecamy również bardzo ciekawą biografię autora. Warto zaznaczyć, że w dzielnicy Dziesiąta, niedaleko naszego liceum, znajduje się ulica i osiedle Zbigniewa Herberta.

"Balladyna" Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania

05.09.2020 również w naszej szkole będziemy czytać fragmenty tekstu. Zachęcamy do zapoznania się z lekturą i do przećwiczenia głośnego czytania. Utwór „ Balladyna” dostępny w bibliotece.