BIBLIOTEKA CZYNNA

Witamy na stronie internetowej
Biblioteki VI Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Lublinie

Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajduje się literatura piękna (klasyka polska i obca) oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania; aktualne informatory o szkołach wyższych i szkołach pomaturalnych, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Szkoła dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne, dokumenty dźwiękowe oraz elektroniczne.

INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ zaprasza do korzystania z:

• zasobów edukacyjnych

• portali i serwisów oświatowych

• baz danych i katalogów

• zasobów bibliotek cyfrowych

• programu Power Point

• wydawnictw multimedialnych, np: multimedialna historia Polski

• encyklopedii i słowników PWN

Nasza szkoła została zakwalifikowana do ogólnopolskiej akcji „Upoluj swoją książkę” organizowanej przez Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Unesco City of Literature. By dołączyć do akcji i w listopadzie 2018r. za darmo ściągać książki i audiobooki wystarczy pobrać darmową aplikację Woblink, a następnie zeskanować kod z plakatów, które wiszą w bibliotece oraz na tablicy przy sali numer 15 (na parterze). Wszelkich informacji o akcji udzielają nauczyciele biblioteki szkolnej. Jeszcze w listopadzie osoby korzystające z akcji będą mieć szansę na wspaniałe nagrody!

Biblioteka szkolna w ramach „100 książek historycznych na 100 lecie odzyskania Niepodległości" pięknie wpisała się w akcję IPN Lublin „Lubelskie książki dla Lubelszczyzny".

Zapraszamy do zapoznania się z książkowymi nowościami szkolnej biblioteki.

17 września na lekcjach języka polskiego uczniowie naszej szkoły słuchali fragmentów polskiej literatury "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Była to kolejna 7 edycja Narodowego Czytania organizowanego od 2012 roku. Jest to polska akcja społeczna. Została ona zapoczątkowana epopeją „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W następnych latach czytano: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, data z nim związana to 23 kwietnia.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) to coroczne święto obchodzone 21 lutego.