BIBLIOTEKA CZYNNA

Witamy na stronie internetowej
Biblioteki VI Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Lublinie

Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajduje się literatura piękna (klasyka polska i obca) oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania; aktualne informatory o szkołach wyższych i szkołach pomaturalnych, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Szkoła dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne, dokumenty dźwiękowe oraz elektroniczne.

INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ zaprasza do korzystania z:

• zasobów edukacyjnych

• portali i serwisów oświatowych

• baz danych i katalogów

• zasobów bibliotek cyfrowych

• programu Power Point

• wydawnictw multimedialnych, np: multimedialna historia Polski

• encyklopedii i słowników PWN

8 marca biblioteka szkolna VI LO zaprosiła czytelniczki na Dzień Kobiet z książką. Każda Pani, która wypożyczyła książkę z biblioteki szkolnej, otrzymała słodki upominek. Była to okazja, by rozbudzić w niektórych pasję do czytania i zachęcić do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej. Tego dnia bibliotekę odwiedziło wielu uczniów. Książki zyskały nowe życie. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Młodzież świetnie się bawiła.

Wraz z początkiem roku 2018 w szkole został ogłoszony konkurs czytelniczy „Wyzwania czytelnicze 2018”. Celem konkursu było rozbudzenie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury. Zadaniem czytelników było przeczytanie wybranych książek, które będą pasowały do jednego z kryterium. Miło nam poinformować, że laureatami konkursu zostały: Wiktoria Mączyńska klasa 3b Adrianna Kawęcka klasa 3b Wiktoria Janek klasa 2b Anna Grynasiuk klasa 2b Laureatki otrzymały nagrody książkowe :) Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy :)

Do ferii zostało niewiele czasu. Czy wiesz, jak je spędzisz? Doskonałym pomysłem jest dobra książka. W bibliotece szkolnej znajdziesz literaturę fantasy, kryminał i sensację, literaturę obyczajową, książki laureatki różnych prestiżowych nagród, biografie i reportaże, literaturę faktu i poradniki. Nic tylko czytać! I nawet Maturzyści powinni znaleźć chwilę na relaks i odpoczynek przy dobrej książce. Kto wie, może nadarzy się okazja, by wykorzystać przeczytaną treść w czasie egzaminu maturalnego? Zachęcamy do odwiedzin w bibliotece, chętnie doradzimy i pomożemy w wyborze interesującej książki.

Nasza szkoła została zakwalifikowana do ogólnopolskiej akcji „Upoluj swoją książkę” organizowanej przez Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Unesco City of Literature. By dołączyć do akcji i w listopadzie 2018r. za darmo ściągać książki i audiobooki wystarczy pobrać darmową aplikację Woblink, a następnie zeskanować kod z plakatów, które wiszą w bibliotece oraz na tablicy przy sali numer 15 (na parterze). Wszelkich informacji o akcji udzielają nauczyciele biblioteki szkolnej. Jeszcze w listopadzie osoby korzystające z akcji będą mieć szansę na wspaniałe nagrody!

Biblioteka szkolna w ramach „100 książek historycznych na 100 lecie odzyskania Niepodległości" pięknie wpisała się w akcję IPN Lublin „Lubelskie książki dla Lubelszczyzny".

Zapraszamy do zapoznania się z książkowymi nowościami szkolnej biblioteki.