BIBLIOTEKA CZYNNA

Witamy na stronie internetowej
Biblioteki VI Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Lublinie

Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajduje się literatura piękna (klasyka polska i obca) oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania; aktualne informatory o szkołach wyższych i szkołach pomaturalnych, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Szkoła dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne, dokumenty dźwiękowe oraz elektroniczne.

INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ zaprasza do korzystania z:

• zasobów edukacyjnych

• portali i serwisów oświatowych

• baz danych i katalogów

• zasobów bibliotek cyfrowych

• programu Power Point

• wydawnictw multimedialnych, np: multimedialna historia Polski

• encyklopedii i słowników PWN

Biblioteka szkolna w ramach „100 książek historycznych na 100 lecie odzyskania Niepodległości" pięknie wpisała się w akcję IPN Lublin „Lubelskie książki dla Lubelszczyzny".

Zapraszamy do zapoznania się z książkowymi nowościami szkolnej biblioteki.

17 września na lekcjach języka polskiego uczniowie naszej szkoły słuchali fragmentów polskiej literatury "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Była to kolejna 7 edycja Narodowego Czytania organizowanego od 2012 roku. Jest to polska akcja społeczna. Została ona zapoczątkowana epopeją „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W następnych latach czytano: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, data z nim związana to 23 kwietnia.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) to coroczne święto obchodzone 21 lutego.

14 lutego serduszkowy nastrój udzielił się również czytelnikom biblioteki szkolnej. Wszystko za sprawą nietypowej akcji „Randka w ciemno z książką”.