Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) to coroczne święto obchodzone 21 lutego.

Zostało ono ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W tym dniu biblioteka szkolna przygotowała gazetkę tematyczną (podstawowe informacje o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego). A także cytaty o języku ojczystym, kilka ciekawostek oraz wystawę słowników, bez których używanie języka polskiego jest trudne. Uczniowie mieli okazję tego dnia „połamać języki” na krótkich rymowankach. Nie wszystkim uczniom udało się bez błędu przeczytać tzw. łamańce językowe, np.: Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie, W szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ, Czcza szczypawka czka w Szczecinie, Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż, Strząsa skrzydła z dżdżu, A trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie, Straszny wszczyna szum…