Biblioteka szkolna

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

                                                           NAUCZYCIELE BIBLIOTEKARZE

Małgorzata Fronczek 

Dorota Sawa 

Joanna Wdowiak

 

 BIBLIOTEKA CZYNNA

poniedziałek

wtorek

środa

czwartek

piątek

8.00 – 14.15

8.00 – 14.15

8.00 – 14.15

8.00 – 14.15

8.00 – 13.00

Witamy na stronie internetowej
Biblioteki VI Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Lublinie

Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajduje się literatura piękna (klasyka polska i obca) oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania; aktualne informatory o szkołach wyższych i szkołach pomaturalnych, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Szkoła dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne, dokumenty dźwiękowe oraz elektroniczne.

 

INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ zaprasza do korzystania z:

  • zasobów edukacyjnych

  • portali i serwisów oświatowych

  • baz danych i katalogów

  • zasobów bibliotek cyfrowych

  • programu Power Point

  • wydawnictw multimedialnych, np: multimedialna historia Polski

  • encyklopedii i słowników PWN

Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., obchodzimy go od 2000 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

https://www.gov.pl/web/edukacja/miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego

https://www.unesco.pl/kultura/article/27/21-lutego-miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego-3/

Czesław Miłosz – w dwudziestą rocznicę śmierci

Twórca, który na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie studiował polonistykę i prawo, zadebiutował w 1930 roku na łamach „Alma Mater Vilnensis”, po wybuchu II wojny światowej przebywał w Wilnie, a potem w Warszawie, po upadku powstania warszawskiego natomiast w Krakowie. W 1951 roku wystąpił o azyl polityczny we Francji, dwa lata później wydał „Zniewolony umysł”.

Witold Gombrowicz  – w 120. rocznicę urodzin

Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 roku, ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, rozpoczął aplikację sędziowską, którą jednak potem porzucił. W latach 20. i 30. pisał opowiadania, które potem ukazały się w „Pamiętniku z okresu dojrzewania”. Rozgłos przyniosła mu opublikowana w 1937 roku powieść „Ferdydurke”.

Melchior Wańkowicz  – upamiętniony w 50. rocznicę śmierci

Wańkowicz urodził się w 1892 roku w Kałużycach na Białej Rusi, w rodzinie ziemiańskiej, a kresową, polską obyczajowość opisał później w „Szczenięcych latach”. Twórca ukończył gimnazjum w Warszawie, był jednym z redaktorów nielegalnego młodzieżowego pisma „Wici”, studiował w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim i w warszawskiej Szkole Nauk Politycznych. W 1918 roku jako żołnierz I Korpusu Polskiego gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego walczył z bolszewikami, co opisał potem w „Strzępach epopei”.

Marek Hłasko  – 90. rocznica urodzin twórcy 

Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie, zadebiutował jako dwudziestolatek „Bazą sokołowską”, dla wielu jednak jego opus magnum pozostaje wydany w 1956 roku zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”, który przyniósł mu rozgłos. W roku 1958 twórca „na chwilę” poleciał do Paryża, z którego, jak się okazało, do Polski już nie wrócił. Opublikowane bowiem nakładem Instytutu Literackiego we Francji „Cmentarze” zamknęły mu drogę powrotu do ojczyzny, rozpoczynając jego emigracyjną epopeję. Ta tułaczka, jak czytamy w tekście uchwały, zaowocowała takimi dziełami jak: „Sowa, córka piekarza”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa”, oraz wspomnieniami „Piękni, dwudziestoletni”.

Kazimierz Wierzyński –  jeden z twórców Skamandra

Zadebiutował w wieku zaledwie 19 lat – wierszem „Hej, kiedyż, kiedyż” w roku 1913, w piśmie „1863”, choć za jego właściwy debiut uważa się tom „Wiosna i wino” z 1919 roku, „uznany za jeden z najradośniejszych zbiorów poezji w polskich dziejach”. Kazimierz Wierzyński to, obok Jarosława Iwaszkiewicza, Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego i Jana Lechonia, współzałożyciel grupy Skamander. W opublikowanym w 1936 roku tomie „Wolność tragiczna” poeta oddaje hołd Józefowi Piłsudskiemu, a jednocześnie wyraża niepokój o dalsze losy Polski, która właściwie dopiero co odzyskała niepodległość. Z czasem jego dzieła stawały się coraz bardziej pesymistyczne – w czasie wojny zginęła większość rodziny Wierzyńskiego, po wojnie mieszkał na uchodźstwie – w USA i Wielkiej Brytanii. W roku 1968, w tomie „Czarny polonez”, zawarł oskarżenie wobec systemu komunistycznego i upominał się o prawdę o zbrodni katyńskiej.

https://dzieje.pl/wiadomosci/2024-wydarzenia-historyczne-i-patroni-roku

W ostatni czwartek listopada obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Ochrony Zasobów Cyfrowych. Celem pomysłodawców jest zwiększanie powszechnej świadomości w kwestiach ochrony zasobów cyfrowych, zapewniania bezpieczeństwa zasobów, ich długotrwałego przechowywania i powszechnego udostępniania. To najważniejsze zadania stojące przed instytucjami zajmującymi się digitalizacją.

https://ksiazka.net.pl/swiatowy-dzien-ochrony-zasobow-cyfrowych

Noc Bibliotek to już 9. edycja ogólnopolskiej inicjatywy, której celem jest zachęcenie do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek. W tym roku hasło akcji brzmi "Absurd nie czytać". Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza w sobotni wieczór do poszczególnych filii na różnorodne wydarzenia.

Wśród propozycji na Noc Bibliotek są m.in. spotkania autorskie. MBP w Lublinie zaprosi chociażby na wieczór z nominowaną do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Agnieszką Hałas, autorką opowiadań i powieści fantastycznych oraz pełne niespodzianek spotkanie z autorką "Historyjki bez cenzury" Ewą Piotrowską-Rolą.

Wielbiciele aktywnego spędzania czasu z pewnością docenią tematyczne warsztaty. Przed nami zajęcia z tworzenia własnej opowieści, warsztaty tworzenia lustr boho czy czytelniczych lampionów, bodypainting i zajęcia rękodzielnicze.

Inną propozycją na Noc Bibliotek będą rodzinne gry i zabawy. W nawiązaniu do Patrona Roku 2023 Mikołaja Kopernika Filia nr 9 przy ul. Krańcowej zaprosi na fabularną grę pt. "Noc kosmicznych opowieści", z kolei w Biblio przy ul. Szaserów 13-15 będzie można wziąć udział w pełnej zagadek "Grze w absurd".

Na uwagę zasługuje również międzypokoleniowy sentymentalny "spacer" ulicami miasta, podczas którego seniorzy opowiedzą uczestnikom o dawnym Lublinie.

https://www.mbp.lublin.pl/kalendarium/details/2023-09-21/591-absurd-nie-czytac-9-ogolnopolska-noc-bibliotek-7-pazdziernika

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać. Wiele z nich zresztą decyduje się na bardziej rozbudowane obchody, które czasem trwają przez cały październik. Obserwuj uważnie akcje w naszej szkole...

https://biblioteka.pl/artykul/Miedzynarodowy-Miesiac-Bibliotek-Szkolnych-2023/12564

To już 12 odsłona akcji, podczas której wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą czytają wybraną lekturę.
W tym roku czytamy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

 W VI LO  obchodziliśmy to święto przez cały tydzień, czytając lekturę na lekcjach j. polskiego.

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.