Nasza szkoła znalazła się wśród laureatów konkursu „MIERZYMY SIĘ ZE SMOGIEM”. Tym samym dołączyliśmy do projektu ESA – Edukacyjna Sieć Antysmogowa. W nagrodę otrzymaliśmy Pakiet edukacyjny 2. W jego skład wchodzi między innymi ekran edukacyjny zamontowany wewnątrz budynku naszej szkoły do wyświetlania danych pomiarowych oraz prezentacji treści edukacyjnych na temat smogu. To kolejny krok w walce ze smogiem i wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów!

Od zeszłego roku szkolnego VI LO bierze udział w projekcie ESA - Edukacyjna Sieć Antysmogowa - w którym wspólnie działamy na rzecz poprawy jakości powietrza. Edukujemy dzieci, młodzież i dorosłych po to, abyśmy wszyscy jak najszybciej mogli odetchnąć czystym powietrzem. W ramach projektu ESA (w zeszłym roku) na elewacji budynku naszej szkoły zainstalowano miernik jakości powietrza. W zależności od wybranej konfiguracji oznaczana jest jakość powietrza wewnątrz oraz na zewnątrz budynku szkoły. Mierzone są w trybie ciągłym następujące parametry:

stężenie pyłu PM2,5 wewnątrz szkoły;

stężenie pyłu PM10 wewnątrz szkoły;

stężenie pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły;

stężenie pyłu PM10 na zewnątrz szkoły;

temperatura powietrza na zewnątrz szkoły;

ciśnienie atmosferyczne na zewnątrz szkoły;

wilgotność powietrza na zewnątrz szkoły.

Zmierzone wielkości uśredniane są w okresach pomiarowych i raz na 5 minut przesyłane do centralnego serwera. Na budynku szkoły zainstalowany jest wyświetlacz LED podający aktualną wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz.