14 marca liczba π obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.

W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty promujące „Dzień Liczby π”. Dziesięcioro śmiałków, wzorem naszej noblistki Wisławy Szymborskiej, postanowiło napisać wiersze poświęcone tej tajemniczej liczbie. Powstały prawdziwe „poematy” i naprawdę trudno było wybrać najlepszy.

Zwycięzcą został Bartłomiej Pruchnicki z klasy 3c za wiersz:

πękny wiersz o π

Rzecz się stała niesłychana!
W kalendarzu już od rana
Liczba π się rozgościła -
ludolfiną się ochrzciła!

Coś Wam powiem: całkiem mała:
„Trzy, czternaście” wyrażała!

Zamieszania narobiła!
„Szóstkowiczom” wciąż się śniła,
tak, że teraz od dni kilku,
wiersze πszą bez wysiłku!

I plakaty wciąż rysują,
wszystko πęknie przygotują,
potem Panie ich od „matmy”,
wybrną tak z tej sytuacji,
że nie πątki w dziennik wstawią
tyko szóstki im wystawią!

Kolejne dwa miejsca zajęli Jakub Foks i Jakub Gardzisz z klasy 3cp za „ Testament liczby   π” oraz Łucja Szyszka  z klasy 2c za  wiersz pt. „ Matematyka…”.

Wspaniałym zwieńczeniem obchodów była możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć z ogromną liczbą π, która pojawiła się na szkolnym korytarzu dzięki współpracy uczniów z klas: 1c, 1d, 1e oraz 3cp pod czujnym okiem pani Magdaleny Blachy i Elżbiety Słowik.

Uczniowie i nauczyciele „Szóstki” chętnie fotografowali się, prezentując przy okazji alternatywne opakowania na przybory szkolne, związane z akcją "no backpack day".

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Zwróćcie uwagę na kreatywne pomysły zastąpienia plecaków i torebek.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do uświetnienia Dnia Liczby π poprzez wzięcie udziału w konkursach. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i wymagały dużego zaangażowania uczniów.