We wtorek 21.02.23 r. klasy 1d i 3e wzięły udział w zajęciach biologiczno-chemicznych zorganizowanych przez Uniwersytet Medyczny. W pierwszej części uczniowie dowiedzieli się, że układów grupowych krwi jest wiele. Mogli zapoznać się z informacjami na temat układu ABO oraz Rh i podstawami serologii. Chętna młodzież miała okazję oznaczyć antygeny obu bliżej poznanych układów na swoich własnych erytrocytach, posługując się wzorcowymi surowicami zawierającymi swoiste przeciwciała. Niemal wszyscy po warsztatach znają już swoją własną grupę krwi i wiedzą, co determinuje wystąpienie takiej, a nie innej grupy. W drugiej części uczniowie rozpoznawali grupy funkcyjne różnych organicznych związków chemicznych. Mogli samodzielnie, za pomocą specyficznych reakcji chemicznych, odróżnić od siebie różne związki np. węglowodory alifatyczne od aromatycznych, glicerol od innych alkoholi. Mogli wykryć w związku chemicznym jego grupę funkcyjną np. aldehydową, hydroksylową, karboksylową. Najwięcej emocji wzbudziła próba lustra srebrnego, podczas której można było zaobserwować w szybkim czasie odkładanie się metalicznego srebra na ściankach probówki.

Uczniom bardzo podobały się warsztaty i już pytają, kiedy odbędą się kolejne zajęcia na Uniwersytecie Medycznym. Dziękujemy Zakładowi Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Katedrze i Zakładowi Chemii Organicznej za zaproszenie naszej młodzieży na zajęcia.