W ramach współpracy z UMCS w dniu 8 marca 2023 r. uczniowie klasy 3b wzięli udział w wykładzie poświęconym tłumaczeniu imion bohaterów popularnego komiksu "Asteriks". Prowadząca wykład pani dr Jolanta Knieja uświadomiła uczniom, że tłumaczenie imion oraz nazwisk bohaterów komiksu, choć na pozór wydaje się błahe, takie nie jest, ponieważ imiona i nazwiska mają kluczowy wpływ na odbiór tekstu. Następnie prowadząca wyjaśniła strategie tłumaczeń nazw własnych w odniesieniu do imion i nazwisk oraz podała ciekawe i jednocześnie zabawne wersje tłumaczeń w różnych językach. Następnie nasi uczniowie aktywnie przedstawili swoje propozycje wersji tłumaczeń imion popularnych bohaterów. Dziękujemy pani doktor za inspirujący wykład, dzięki któremu nasi uczniowie w sposób kreatywny i zabawny tłumaczyli kłopotliwe imiona.