Zapraszamy wszystkich, nie tylko miłośników sztuki, do obejrzenia prac artystycznych powstałych na cześć inspirujących kobiet nauki, sztuki i literatury. Największą bohaterką tegorocznej edycji okazała się Wisława Szymborska, która 2 lipca obchodziłaby swoje setne urodziny. Wśród docenionych przez młodych twórców niezwykłych kobiet znalazły się także: Olga Tokarczuk, Maria Skłodowska-Curie, Rita Levi-Montalcini, Tamara Łempicka, Małgorzata Turewicz Lafranchi, Mary Shelley, Frida Kahlo, Zofia Stryjeńska, Taylor Swift, Rupi Kaur, Pola Negri, Wanda Chotomska, Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, Zofia Nałkowska i Maria Konopnicka.

Autorzy prac literackich również najbardziej docenili Wisławę Szymborską i to właśnie ona była inspiracją największej ilości tekstów. Poza poetką-noblistką, uznanie zyskały także takie kobiety jak: Sylvia Plath, Hedy Lamarr, Katherine Johnson, Eliza Orzeszkowa, María Rodrigo, Agatha Christie, Ada Lovelace, Maria Skłodowska-Curie, Narcyza Żmichowska, Virginia Woolf, Julia Hartwig, Agnieszka Osiecka, Anna German, Łarysa Petriwna Kosacz-Kwitka i Wanda Półtawska.

Jeśli nie wszystkie nazwiska tych niezwykłych kobiet brzmią znajomo, zachęcamy do zapoznania się z ich życiem i twórczością/pracą naukową.

W szkole, naprzeciwko wejścia głównego, możecie zobaczyć sporą część prac artystycznych z bliska. Na wystawie są też prace literackie. Zapraszamy do lektury.