Europejski Dzień Języków w VI LO
- Anna Zagórna-Bartnik
26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków.
Na skutek napływu imigrantów oraz innych zmian społeczno-kulturowych zachodzących we współczesnej Europie nasz kontynent staje się coraz bardziej wielojęzyczny. Język ojczysty to zazwyczaj ten, który znamy najlepiej i którym najczęściej się posługujemy. Istnieje jednak wiele korzyści z uczenia się języków obcych. Znajomość innych języków nie tylko ułatwia nam komunikację z ludźmi innych kultur i narodowości, ale i doskonale wpływa na proces myślenia. Wielojęzyczność niesie za sobą także korzyści finansowe. Osoby władające kilkoma językami zwykle nie mają większych trudności w znalezieniu dobrej pracy.
Uczmy się języków! To się opłaca!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.
1d i 1f na wykładach w UMCS
- Dorota Sawa
Na swoje pierwsze wycieczki edukacyjne w dniu 18.09.2023 wyszły klasy 1d i 1f.
Obie grupy udały się najpierw na wystawę "Zmysły i emocje" przygotowaną w Centrum Spotkania Kultur. Mogliśmy na niej poznać elementy języka migowego, doświadczyć złudzeń optycznych, dowiedzieć się o destylacji i przechowywaniu zapachów.
Następnie klasy przeszły do budynku humanistyki UMCS, aby wysłuchać wykładów odbywających się w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Uczniowie z 1f rozwijali zainteresowania śledząc "Dzieje czasu
opowiedziane przez filozofów". Rozważania będą pogłębiać na lekcjach filozofii wraz z nauczycielem, p. Giletą, który był prelegentem tego wykładu.
Klasa 1d zaś uczestniczyła w wykładzie na temat historii Lublina z perspektywy mieszkańców ulicy Lubartowskiej.
Zajęcia warsztatowe na Wydziale Biotechnologii KUL w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki
- Katarzyna Lipska
W dniu 21 września klasa 3 d uczestniczyła w zajęciach na temat: ”Grupy krwi – dlaczego nie zawsze są takie same?” oraz „Krew jako lek – oznaczanie antygenów grupowych krwi”. Warsztaty odbyły się w Katedrze Fizjologii i Toksykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Młodzież wysłuchała ciekawych informacji na temat różnych układów grupowych krwi człowieka, poznała bliżej budowę i funkcje antygenów układu ABO i Rh, budowę i cechy przeciwciał układu ABO i Rh. Każdy z uczniów otrzymał krew pacjenta i na podstawie wzorcowych surowic i krwinek oznaczał, jaką grupę krwi ma dany pacjent. Klasa 3d świetnie poradziła sobie z zadaniem i bezbłędnie oznaczyła antygeny i przeciwciała z układu ABO i Rh. Dziękujemy Paniom profesor Annie Sierosławskiej i Annie Rymuszce za te inspirujące zajęcia.
Uczniowie klasy 2g prowadzą zajęcia na Politechnice Lubelskiej
- Elżbieta Słowik, Magdalena Blacha
22 września 2023 roku uczniowie klasy 2g wzięli udział w zajęciach w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Jednak tym razem wystąpili w roli prowadzących, a nie uczestników spotkania. Było to możliwe dzięki współpracy VI LO z Politechniką Lubelską.
Grupa 12 uczniów naszej szkoły poprowadziła warsztaty pt.„ Matematyczny escape room – Licz na szóstkę” dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 23, XXX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, Zespołów Szkół z Pszczelej Woli i Piask.
Zajęcia przeprowadzone z wykorzystaniem nowatorskiej metody escape room to świetne połączenie zabawy i nauki. Uczestnicy przenosili się w świat gry komputerowej, której akcja mieściła się wewnątrz naszej szkoły, w której to zostały ukryte zadania matematyczne oraz różne przedmioty potrzebne do kontynuowania gry.
Uczniowie klasy 2g przeprowadzili zajęcia w sposób bardzo fachowy. Warsztaty podobały się zarówno uczniom szkoły podstawowej, jak i szkół ponadpodstawowych. Podczas zajęć panowała bardzo przyjazna i sympatyczna atmosfera, która dodatkowo ułatwiała rozwiązywanie matematycznych zawiłości oraz pozwoliła nawiązać nowe znajomości.
Mamy nadzieję na kontynuację współpracy z Politechniką Lubelską podczas przyszłorocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki.
Głosowanie w budżecie obywatelskim
- VILO
Od dziś do 10 października można głosować na projekty w Budżecie Obywatelskim Lublina.
Głosować online pod adresem https://decyduje.lublin.eu/pl/budzet-obywatelski-l/glosowanie/ może każdy kto jest zameldowany w Lublinie.
Mieszkańcy i mieszkanki Miasta nie figurujący na liście osób uprawnionych do głosowania w BO, mogą dopisać się do niej poprzez złożenie wypełnionej papierowej karty do głosowania oraz oświadczenia w jednym z Biur Obsługi Mieszkańców lub filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Projekt który dotyczy m.in. naszej szkoły ma kod i nazwę 2024-D-99 Rewitalizacja otoczenia VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie i zakłada m.in.:
- rewitalizację przestrzeni zielonych znajdujących się na terenie VI LO oraz wokół szkoły,
- utworzenie ogrodu szkolnego przed budynkiem szkoły (nasadzenia kompozycji roślin, stacja pogody),
- zagospodarowanie skweru u zbiegu ul. Zemborzyckiej i Słowackiego (nasadzenia kompozycji roślin, ławki i kosze na śmieci),
- zagospodarowanie skweru u zbiegu ul. Mickiewicza i Słowackiego (tzw. miniskwer na wzór miniskwerów powstałych wzdłuż ul. Kunickiego),
- zagospodarowanie niewielkiego trawnika pomiędzy pawilonem a parkingiem w rejonie skrzyżowania ul. Kunickiego i Zemborzyckiej (nasadzenie kompozycji roślinnej, ławka, kosz na śmieci).
-ustawienie dwóch tablic z informacjami na temat historii dzielnicy np. na skwerze przed szkołą (historia szkoły) oraz na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Zemborzyckiej i Słowackiego (historia cegielni w miejscu gdzie obecnie znajduje się stadion).
Zachęcamy do głosowania.