Dialog ze sztuką

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

Pandemia? Ograniczony dostęp do placówek kulturalnych? Niczego nie można? Można! Razem zdecydowanie łatwiej przetrwać kryzys, wnieść coś pięknego i wartościowego do zbiorowej świadomości. W dniach 19 i 25 marca uczniowie klas: 2ap, 2ep, 2b i 2d spotkali się online z aktorami Teatru Wierszalin.

Spotkanie poprzedziła projekcja spektaklu „Dziady. Noc druga”, który jest adaptacją III części „Dziadów” Adama Mickiewicza.  Oglądanie go w wykonaniu Wierszalina jest ekscytującym wydarzeniem, jednak wymaga intelektualnego wysiłku.

Spotkanie z reżyserem i aktorami było okazją do przybliżenia kulis powstania widowiska. Na wstępie reżyser, pan Piotr Tomaszuk, przybliżył nam kontekst historyczny i biograficzny genezy utworu Mickiewicza. Opowiedział o muzycznych inspiracjach poety, w tym o fascynacji Mozartem. Jak mówi Rafał Gąsowski, aktor Teatru Wierszalin – Właściwie cały nasz objazd mickiewiczowski kręci się gdzieś wokół właśnie tych miejsc, gdzie Mickiewicz bywał, gdzie Mickiewicz tworzył, gdzie się inspirował.

Dowiedzieliśmy się także, co było inspiracją dla reżysera, tworzącego spektakl: Teatr Śmierci Tadeusza Kantora i scenografie Andrzeja Stopki. Wspominano także różne inscenizacje „Dziadów” - Stanisława Wyspiańskiego, Leona Schillera, Kazimierza Dejmka, Konrada Swinarskiego. Dowiedzieliśmy się, czym jest pentatonika i flet kościany, jaki instrument w spektaklu "grał" szklaną harmonikę.  

Reżyser i aktorzy odpowiedzieli na nasze pytania, dotyczące obecnych w scenografii kości, masek oraz kompozycji spektaklu. W nagrodę za najciekawsze pytanie uczennica z klasy 2d, Alicja Koczmara otrzymała koszulkę z logo Wierszalina.

Dziękujemy reżyserowi i aktorom, że mogliśmy poczuć magię teatru.

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.