Spotkania z historią

Mianem zbrodni katyńskiej określamy zamordowanie przez funkcjonariuszy NKWD, czyli służb wewnętrznych Związku Radzieckiego, ok. 22 tysięcy polskich jeńców wojennych z 1939 r. Zbrodni dokonano w różnych miejscach na terenie ZSRR w kwietniu i maju 1940 r. Wśród pomordowanych byli głównie oficerowie Wojska Polskiego i policjanci, a także m.in. działacze polityczni, naukowcy, prawnicy, lekarze, nauczyciele.

Jedną z ofiar tej zbrodni był Bolesław Rybczyński – policjant mieszkający i pracujący przed II wojną światową na terenie dzielnicy Dziesiąta. W 2012 r. przy budynku szkoły została umieszczona tablica upamiętniająca jego śmierć z rąk sowieckich funkcjonariuszy.

Od tamtej pory zwyczajem naszej szkoły było coroczne organizowanie spotkania z jego córką – panią Krystyną Kucharczyk. W czasie lekcji historii uczniowie mogli bliżej poznać osobę Bolesława Rybczyńskiego oraz relację z życia pani Kucharczyk i jej rodziny z czasów wojny i okresu powojennego, życia płynącego w cieniu zbrodni katyńskiej. W ślady dziadka poszedł jego wnuk – Jacek, który także został policjantem.

Spotkania z panią Krystyną Kucharczyk kończyły się złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową. Ze względu na pandemię, w tym jak i w poprzednim roku, nie mogło dojść do spotkania, zapraszamy zatem do obejrzenia zdjęć z poprzednich lat i poświęcenia chwili na refleksję o trudnych losach Polaków w dwudziestowiecznej historii.