W miniony piątek 14.06.2024 r. uczniowie klasy 2C wraz z wychowawcą p. Agnieszką Pupiec oraz opiekunem grupy rekonstrukcyjnej p. Jackiem Wojtowskim wzięli udział w konferencji naukowej pt. "Historia w XXI wieku: edukacja, kultura, wychowanie" na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Jakub Kuna oraz Filip Próchnicki – uczniowie klasy 2C, godnie reprezentowali naszą szkołę podczas prezentacji grup rekonstrukcyjnych. Dzięki nim mieliśmy możliwość dokładnego obejrzenia mundurów, różnych rodzajów broni oraz wyposażenia żołnierza z czasów XVII wieku, Księstwa Warszawskiego oraz drugiej wojny światowej. Zostaliśmy także oprowadzeni po Wydziale Historii i Archeologii w Instytucie Historii UMCS, a następnie wysłuchaliśmy prezentacji przedstawicieli kilku grup rekonstrukcji historycznej: „Banici Zamojscy”, Stowarzyszenie „Moje Nowosiółki”, GRH „Związek Orła Białego”, Pułk 2 Piechoty Księstwa Warszawskiego, Koło Naukowe Amatorów Antyku UMCS, SRH im. Kapitana Zdzisława Brońskiego ps „Uskok”.  Mieliśmy także okazję, aby zapoznać się ze  stoiskiem promocyjnym wydziału. Organizatorami konferencji byli: Sekcja Rekonstrukcji Historycznej im. Kapitana Zdzisława Brńskiego ps. „USKOK”(sekcja Koła Naukowego Historyków Studentów), Katedra Historii Społecznej i Edukacji, Instytut Historii, Wydział Historii i Archeologii UMCS, UMCS Lublin. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.