Pomimo trwania pandemii nadal możemy zdobywać wiedzę. Przekonali się o tym uczniowie klasy 2ap, którzy 24 marca 2021 w ramach lekcji geografii mieli okazję wysłuchać zajmującego wykładu dotyczącego odnawialnych źródeł energii.

Gościem spotkania był profesor Jacek Kapica - wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który przybliżył swoim słuchaczom temat przyszłości energetyki.

Pan profesor wyjaśnił, czym są energia pierwotna i odnawialna oraz przedstawił udział tej ostatniej w ogólnym zużyciu. Jednak głównym tematem prezentacji było zagadnienie energii słonecznej. Omówiono schematy jej użycia oraz przykłady tego, gdzie może ona mieć zastosowanie - chyba wszyscy zgadną, że w ogrzewnictwie. Na pewno jednak zaskoczeniem  okaże się fakt, iż odkrycie zjawiska fotowoltaicznego miało miejsce prawie dwieście lat temu. Pan Jacek Kapica przeanalizował sposób przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną z zastosowaniem paneli fotowoltaicznych. Uczniowie dowiedzieli się też, jak działa ogniwo fotowoltaiczne oraz jakie problemy mogą pojawić się podczas zastosowania fotowoltaiki.

Bardzo dziękujemy panu profesorowi Kapicy za poświęcony czas oraz podzielenie się z nami wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii.