W dniu 27 września klasy 1D, 3Ep i 3D wyruszyły na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego. Uczniowie mieli okazję przejść się ścieżką dydaktyczną „Dąb Dominik”. Podczas wędrówki leśną ścieżką i drewnianymi kładkami mieli okazję zobaczyć zarastające Jezioro Moszne, torfowisko przejściowe, torfianki, podziwiać bioróżnorodność na terenie parku. Po drodze zobaczyli mchy torfowce, owadożerne rosiczki, storczyki i żurawinę błotną. Zaobserwowali również żmiję zygzakowatą i motyla rusałkę pawik, który usiadł na rękę jednej z uczennic. Podziwiali bagienny bór, ols kępkowo – dolinkowy, lasy grądowe. Uczniowie poznali działanie przydomowej oczyszczalni ścieków, zaprojektowanej przez naszego absolwenta prof. dr. hab. Krzysztofa Jóźwiakowskiego – kierownika Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Dowiedzieli się, że oczyszczalnia wykorzystuje naturalne procesy biologiczne, aby rozłożyć ścieki bytowe na związki proste i nieszkodliwe dla środowiska naturalnego, które można odprowadzać do gruntu lub rowu melioracyjnego. Była również możliwość obejrzenia malutkich żółwi błotnych. Pani przewodnik opowiadała, w jaki sposób park prowadzi czynną ochronę tego gatunku. Na koniec odbyło się ognisko, na którym upieczono kiełbaski. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i ubogaceni nowymi wiadomościami.

Link do galerii ze zdjęciami: