19 października 2021 r. w naszej szkole gościliśmy Panią Beatę Stepaniuk-Kuśmiarzak Zastępcę Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji oraz Aleksandra Kulik reprezentującą Fundację „Sempre a Frente”, Agnieszkę Parol-Górna odpowiedzialna w Urzędzie Miasta Lublin za ESM 2023 i Jakuba Gęcę z Ligi Gier Miejskich.

W 2023 roku Lublin będzie Europejską Stolicą Młodzieży. Po raz pierwszy polskie miasto otrzymało ten tytuł, przyznawany przez Europejskie Forum Młodzieży. Przyznanie go ma wzmacniać pozycję młodych ludzi, zwiększać ich uczestnictwo w podejmowaniu decyzji ważnych dla miejskiej społeczności, utrwalać tożsamość europejską. Jest to również promocja kultury i zaangażowania młodych ludzi na różnych polach. Młodzież może uczestniczyć w procesach decyzyjnych dzięki strukturom współdecydowania wraz z władzami lokalnymi.

Pani Prezydent spotkała się z klasami pierwszymi, które zachęcała do udziału w wydarzeniach związanych z przyznanym tytułem. Pani Aleksandra Kulik przedstawiła informacje dotyczące jej fundacji, programu Erasmus, Ośrodka Wsparcia Młodzieży „Przystanek Sempre” oraz Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży. Pani Agnieszka Parol-Górna opowiedziała, w jaki sposób można włączyć się w organizację wydarzeń związanych z Europejską Stolicą Młodzieży 2023 poprzez politykę młodzieżową, wolontariat, własne działania.

Wystąpienia gości z Urzędu Miasta wzbudziły duże zainteresowanie uczniów „Szóstki”, którzy uzyskali odpowiedzi na wiele pytań. Dowiedzieli się jak, gdzie i do kogo należy zgłaszać swoje pomysły.
Jesteśmy przekonani, że "Szóstkowicze" aktywnie włączą się w organizację wydarzeń ESM 2023.